Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby.

Najnovšie poklady

Tip na knihu ... Pôst, prostriedok na uzdravenie a oslobodenie

  mar 3, 2018     Horčičné zrnká , Zamyslenie nad knihami  
  0Komentáre
Tip na knihu ... Pôst, prostriedok na uzdravenie a oslobodenie

Pôst...Zamysleli ste sa niekedy nad tým, čo vlastne to slovo znamená a načo je dobrý? Nie je to v dnešnej dobe už prežitok? V čase, keď moderná medicína navrhuje pôst ako jednu z najlepších prírodných terapií, je potrebné si ho definovať z náboženského hľadiska? Veď biblické časy sú už dávno preč...

Rozmermi malá, neočakávala som od nej, žeby skrývala nejaké veľké myšlienky či tajomstvá. Siahla som po nej takpovediac zo zvedavosti. Predstavujem vám knihu – Pôst, prostriedok na uzdravenie a oslobodenie. Hneď v úvode ma však veľmi nadchla. Povedzme si úprimne, nehľadáme aj my celý život spôsob, ako žiť lepší život v požehnaní, pokoji a radosti? Ako vyriešiť veľkú časť našich súčasných problémov? Ako zvíťaziť nad mocnosťami zla, ktoré často narúšajú pokoj v našich srdciach a súlad v rodinách? Ako si privolať uzdravenie v čase choroby? Ako sa priblížiť k Bohu a niečo mu darovať? Táto útla knižôčka nám pomôže odhaliť neznámu stránku pôstu...Dva dni zo siedmich
Panna Mária nás žiada, aby sme sa postili dva dni v týždni o chlebe a vode, tzn. každú stredu a piatok. Prečo práve tieto dva dni? Sama Panna Mária sa spolu so svätým Jozefom a Ježišom - ako aj všetci zbožní Židia v tých dobách - postili dva dni v týždni. Pôst je súčasťou židovského a kresťanského náboženstva, ale aj iných náboženstiev.

Ako nás pôst približuje k Ježišovi?
Po celý rok každý štvrtok v týždni je dňom spomienky na ustanovenie Eucharistie a dňom kňazov. Už od stredy nás chce Boh oslobodiť od rozptýlenia a starostí o jedlo, od nákupov, varenia a iných starostí spojených so živobytím, aby sme si lepšie vychutnali chlieb života, tento pokrm, ktorý sa premení na samotné Telo Ježiša. Ježiš si vybral práve chlieb, aby ho premenil na svoje telo.

Prečo práve chlieb?
Často sa ľudia pýtajú, prečo práve pôst o chlebe a vode. Prečo nie napríklad o zemiakoch, šošovici, či ryži. Je to jednoduché. Všetko je späté s Eucharistiou - s chlebom života. Pán Ježiš povedal: „Ja som chlieb života.“ (nie zemiak, šošovica, ryža...:-) ) Práve preto v pôstne dni jeme chlieb.Aký chlieb používať?
Je lepšie postiť sa s celozrnným chlebom. Pre dni pôstu sa pokúste nájsť plnohodnotný chlieb, vydrží v žalúdku dlhšie. V deň pôstu nemáme byť hladní, hlavne v pracovné dni.

Od ktorej hodiny sa treba postiť?
Postiť sa treba „celý deň“. Ak môžete začať s pôstom hneď dva dni v týždni o chlebe a vode, tak začnite. Môžete ho však začať aj po etapách. Lepšie je začať postupne a nezanechať pôst, ako odštartovať ho príliš rýchlo a po dvoch mesiacoch to vzdať. Môžete napríklad začať v piatok na obed, neskôr pridať stredu na obed, potom k obedu pridať aj večeru atď. Dôležité je však postiť sa so srdcom a nie preto, že chcem schudnúť, prípadne zlepšiť si zdravie...Je to môj dar pre Boha, moja reč k Nemu...Aj preto sa po tieto dni treba viac sústrediť na modlitby, čítanie Svätého písma, skutky milosrdenstva a pod. Zmysel pôstu by mal byť ten, že odvrátime oči z vecí tohto sveta a úplne ich zameriame na Boha. Aké množstvo chleba?
V tomto máme ponechanú slobodu. Nemáme však reagovať za odplatu tak, že si povieme: „Keďže sa postím, budem jesť veľa chleba.“

A čo chorí?
Zdraví ľudia sú pozvaní k pôstu všetci. Chorí sa postiť nemusia, ale môžu. Od nich sa však žiada, aby obetovali svoje bolesti a aby sa zriekli iných vecí, napríklad televízie, cigarety a alkoholu. Bonusom je zrieknutie sa hriechu. Ak máte zlozvyky, začnite sa ich zriekať v tieto dni a potom sa ich zbavíte úplne.

Telesné zapieranie
Prečo je satan taký slabý, keď sa postíme? Keď ponúkneme Bohu nejakú obetu, ktorá sa týka nášho tela, možno povedať, že sa skutočne dávame. Je ľahké dať peniaze, svoj čas a dobré slovo alebo sa venovať nejakej službe, ale pôst sa týka nielen nášho vlastného tela, ale aj čohosi životne dôležitého. Potrava je otázkou prežitia. Pôst nám ukazuje naše závislosti. Keď sa postíme o chlebe a vode, začnú akoby blikať smerovky: káva! cigareta! víno! čokoláda! Moje pohodlie!...Uvedomujeme si, do akej miery sme zviazaní naším časovým rozvrhom a našimi zvykmi?
Pôst vytvára svojím spôsobom určité prázdno. Vytvára v našej duši, v našom tele a v našom srdci určitý priestor, ktorý môže zaplniť Boh. Keď nie sme zamestnaní jedlom, tento prázdny priestor  v nás sa stáva bezobsažný a Boh ho príde vyplniť tak, ako nikdy predtým. Preto tí, čo sa postia, majú určitý druh citlivosti a osobitnej duchovnej jemnosti. Majú oveľa viac inšpirácie ako tí, čo sa nepostia. Nový priestor, vytvorený pôstom v našej duši, zaujme Duch Svätý. Je to ako ďalšie bývanie pre Najsvätejšiu Trojicu, ktoré jej dáme u nás k dispozícii. Pôst je akoby prípravou na Božie diela a uskutočnenie Božej vôle v nás samých.

Modlíš sa za niečo? Posti!
Nikdy nezabudnime na pôst a modlitbu! Nehrozí nám, že ochorieme, ale práve naopak! Pôst prinavracia zdravie! Mnohé štúdie ukazujú, že ľudia na Západe a už aj u nás jedia až o tretinu viac, ako potrebujú. Mnohé choroby, ba dokonca aj predčasné úmrtia, majú pôvod v nadbytku jedla, a preto nám pôst urobí dobre. Keď máme v rodine chorého, najčastejšie robíme všetko možné po lekárskej stránke. Pre záchranu života alebo zdravia sme schopní urobiť všetko a minúť veľa peňazí. Avšak veci sú oveľa jednoduchšie! Uvedomme si, že sa stačí modliť a postiť! Vo veľa prípadoch modlitba, pôst a zmena myslenia podľa Božieho slova postačia na zázračné uzdravenie chorého.
Ďalším plodom pôstu je ochrana. Pôst a modlitba privádzajú diabla do zúrivosti. Bohu sme nechali priestor a jeho sme zahnali pôstom. Boh nás oslobodzuje od zla minulosti a Panna Mária nás uzdravuje a okrášľuje. Satan je zlostný, ale nič nezmôže, pretože my sme chránení!

Aj v Biblii sa ľudia na dôležité udalosti či rozhodnutia pripravovali pôstom. Ježiš sa pred začatím svojho verejného účinkovania najprv postil a modlil 40 dní na púšti. Spomeňme si proroka Jonáša. Boh ho poslal povedať ľuďom, že ak sa neobrátia ( bolo to veľmi hriešne a skazené mesto ), zahubí ich. Mužovia z Ninive uverili Bohu, vyhlásili pôst a obliekli sa do vrecovín od najväčších po najmenších vrátane ninivského kráľa. Hlasno volali k Bohu, odvrátili sa od svojej zlej cesty a od násilia, ktoré mali v rukách a Boh videl ich skutky, zmiloval sa a nepostihol ich nešťastím, ktorým ich zamýšľal postihnúť.

A čo na záver? Nemodlite sa bez pôstu a nepostite sa bez modlitby! Odovzdajte svoje životy Bohu a budte pripravení na zázraky, ktoré sa vo vašich životoch začnú diať...


Komentáre

Ak chcete pridať komentár musíte byť prihlásený