Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby.

Najnovšie poklady

10 dôvodov prečo je dobré čítať knihy

  feb 12, 2018     Zamyslenie nad knihami  
  0Komentáre
10 dôvodov prečo je dobré čítať knihy

Kedy ste naposledy čítali knihu? Ak by ste vo svojom živote prečítali hoci len jedinú dobrú knihu, viete, čo prináša čítanie. Poskytuje vám nesmierne potešenie. Aj napriek nesporným plusom, ktoré tento zvyk so sebou prináša, v súčasnej dobe má skôr klesajúcu tendenciu. Jednou z hlavných príčin tohto poklesu je rast technológií. Avšak čo väčšina ľudí nevie, čítanie má mnoho výhod, nejde tu teda len o zážitok z prečítanej knihy. Že neveríte?

Tu je 10 vedecky podložených dôvodov čítania kníh:

1. Zlepšujú mozog a pamäť - Štúdie preukázali, že čítanie má silno stimulujúce účinky na mozog. Zvyšujete si ním mozgovú kapacitu, pamäťové funkcie a inteligenciu. Keď svoj mozog budete pravidelne stimulovať, môžete v budúcnosti zabrániť demencii či Alzheimerovej chorobe. Od určitého veku sa totiž tieto funkcie oslabujú a mentálna kapacita klesá. Podľa The Huffington Post sa precvičovaním mozgu znižuje tento pokles až o 32 %. Tí, ktorí svoj mozog pravidelne zamestnávajú, majú 2,5-krát nižšiu pravdepodobnosť výskytu Alzheimerovej choroby, než tí, ktorí trávia svoj čas pri menej stimulujúcich aktivitách. Dôvodom je jednoduchý fakt, že mozog je sval a tak ako aj iné svaly v tele, aby boli zdravé a silné, je potrebné ho cielene cvičiť. Riešením hádaniek, lúštením krížoviek, hraním šachu či čítaním kníh. Je to skvelý spôsob ako svoj mozog precvičovať a udržiavať v dobrej kondícii po celý život. Čítanie kníh navyše zlepšuje pamäť, pretože zakaždým, keď znovu otvoríte rozčítanú knihu, musíte sa rozpamätať na predchádzajúci dej, postavy, skutočnosti,ktoré sa udiali...            

                                                                                 

2. Znižujú stres a zlepšujú spánok -  Čítanie má pozitívny vplyv nielen na mozog , ale aj na telo. Čítanie knihy môže zmierniť stres lepšie ako prechádzka alebo počúvanie hudby. Podľa štúdií tí, ktorí viac čítajú, majú  nižšiu úroveň stresu, ich hladina kortizolu, hormónu, ktorý je označovaný za „stresový hormón“ je podstatne nižšia. Nezáleží na tom, aký veľký stres máte v práci, v osobných vzťahoch alebo rôznych ďalších nespočetných problémoch, s ktorými zápasíte v každodennom živote, to všetko je fuč, keď vás pohltí úžasný príbeh. Dobre napísaný román vás môže preniesť do iného sveta, nechá vaše napätie rozplynúť a umožní vám relaxovať. Takisto odvádza vašu myseľ od monotónnosti. Preto sú knihy vynikajúcim zdrojom rekreácie. Ten, kto miluje čítanie, sa nikdy nudí, pretože je to dokonalý spôsob ako zbaviť nudy. Takisto vplýva na spánok. Zlý spánok vedie k nízkej produktivite. To je dôvod, prečo toľko odborníkov odporúča, aby ste si vytvorili pravidelné destresujúce aktivity pred spaním, aby sa vaša myseľ upokojila a vy ste ľahšie zaspali a mali kvalitnejší spánok. Čítanie knihy je jedným z najlepších spôsobov ako sa na spánok pripraviť. Vytvorenie takéhoto rituálu pred spaním signalizuje vášmu telu, že je čas vypnúť a ísť spať. Namiesto sledovania televízie alebo trávenia príliš veľa času internete, si môžete niečo pekné prečítať. Jasné svetlá z elektronických zariadení váš spánok ovplyvňujú negatívnym spôsobom, narúša sa tvorba „spánkového hormónu“ melatonínu a problém je na svete. Na druhej strane kniha vám pomôže zaspať a spať lepšie.

3. Získavate nové vedomosti, zlepšujú kreativitu - Najväčší rozdiel medzi čítaním a sledovaním televízie spočíva v tom, že čítanie vám dáva priestor na rozvíjanie vašej tvorivosti. Čím viac čítate, tým viac sa naučíte nové veci, spoznáte nové prístupy. Nové myšlienky podnecujú vašu myseľ, aby ste znovuobjavili život novým a lepším spôsobom. Začnete vidieť svet iným spôsobom a takto nájdete nové kreatívne riešenia. Jedným z najväčších dôvodov prečo čítame knihy, je získať vedomosti. Knihy sú bohatým zdrojom informácií. Pravdepodobne bola napísaná kniha na každú každučkú oblasť či problematiku, ktorá na svete existuje. Či už  ide o varenie, tanec alebo o stavbu domu, vždy si môžete osvojiť a zlepšiť svoje zručnosti čítaním kníh.

4. Budete viac empatický -  Čítanie kníh, najmä beletrie, vám môže uľahčiť komunikáciu s inými ľuďmi. Čítaním knihy sa stávate súčasťou príbehu a cítite bolesť a iné emócie postáv. To zase umožňuje, aby ste boli viac informovaný o tom, ako rôzne veci ovplyvňujú iných ľudí. V konečnom dôsledku to zlepšuje vašu schopnosť ich pochopiť. Takže, pokračujte a prečítajte si nejaký pekný príbeh, svet s empatickejšími ľuďmi by bol určite lepším miestom na žitie! :-)5. Zlepšujú schopnosť koncentrácie a porozumenia – V dnešnom uponáhľanom svete sa naša pozornosť každý deň uberá rôznymi smermi. Vykonávame mnoho činností naraz, našu pozornosť zamestnáva mnoho vecí a to môže viesť k vysokej úrovni stresu a zároveň nízkej produktivite. Keď však čítate knihu, vaša pozornosť je zameraná na to, čo čítate. Vaše oči a myšlienky sú ponorené do detailov príbehu. Tým sa zlepší vaša koncentrácia. Čítajte knihu najmenej 15-20 minút denne a budete ohromený tým, o koľko budete viac sústredený.

6. Vytvárajú bohatú slovnú zásobu a zlepšujú schopnosť písania - Čítanie zlepšuje slovnú zásobu a pomáhajú pri štúdiu cudzieho jazyka. Narazíte na nové slová, výrazy, frázy a štýly písania. Ak túžite stať sa spisovateľom, skúste to takto. Mnoho úspešných autorov získalo svoje pisateľské znalosti a vyformovalo si svoj štýl práve čítaním diel iných spisovateľov. Pomôcť by to mohlo aj v budovaní vašej kariéry, pretože ľudia, ktorí sú sčítaní,  sú aj prirodzene dobrými rečníkmi, vyjadrujú sa plynulo a majú rozhľad o všeličom možnom.                                                

7. Zvyšujú sebavedomie - Zlepšenie slovnej zásoby a schopnosti písania ide ruka v ruke s rozvojom komunikačných zručností. Čím viac budete čítať a písať, tým kvalitnejšie budete komunikovať, pretože vďaka bohatej slovnej zásobe sa budete vyjadrovať presnejšie a exaktnejšie. Zvyšovanie schopnosti komunikovať zároveň zlepšuje vaše vzťahy. To všetko znamená vyššie sebavedomie. Keďže si v komunikácii viac veríte, aj celkovo máte vyššiu sebadôveru, stávate sa produktívnejšími aj v práci či v osobnom živote.

8. Zlepšujú predstavivosť – To, čo čítate, si musíte predstavovať, v tom spočíva čaro kníh. Prenesené do života, viac vecí si dokážete predstaviť, máte bohatší vnútorný svet.                              

9. Rozvíjajú schopnosti analytického myslenia - Čítali ste niekedy úžasne napínavý román a vyriešili ste jeho tajomstvo pred dokončením knihy? Jedným z hlavných prínosov čítania kníh je práve schopnosť rozvíjať analytické myslenie. Čítanie vyžaduje, aby jednotlivec premýšľal, vzal do úvahy všetky podrobnosti, ktoré sa dozvie, triedil a spracúval informácie spôsobom, ktorý nemôže použiť pri sledovaní televízie. Zároveň ho vie aplikovať aj v bežnom živote pri každodenných rozhodnutiach. Ruku na srdce, kto môže povedať, že to nepotrebuje?

10. Motivujú a pomáhajú - Život je plný výziev. V jeho rôznych fázach, môže byť aj malá motivácia veľkou pomocou. Čítanie inšpiratívnych kníh o životných skúsenostiach môže zmeniť náš život. Veľmi inšpiratívnymi vedia byť napríklad autobiografie, ktoré vás nielen povzbudia, ale nezriedka sa tam dozviete tipy, ktoré vám pomôžu dosiahnuť vaše osobné ciele. Nie nadarmo sa hovorí, že ak chceš byť úspešný, nájdi si úspešného človeka v oblasti, v ktorej chceš dosiahnuť úspech  a nasleduj jeho spôsob práce, života, všetkého, v čom ti imponuje. Takisto je to aj s knihami „svojpomocnými“. Vďaka nim si môžete pomôcť k lepšiemu zdraviu, vzťahom, schudnutiu či čomukoľvek, čo práve postrádate.Komentáre

Ak chcete pridať komentár musíte byť prihlásený